Rize Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi diş hekimlerinden Dt Şeyma DEMİRCAN, hamilelikte ağız ve diş sağlığı hakkında bilinmesi gerekenlerle ilgili önemli bilgiler verdi.
Tarih : 09 Ekim 2018 Salı 10:37Görüntüleme : 198

 

Rize Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi diş hekimlerinden Dt Şeyma DEMİRCAN, hamilelikte ağız ve diş sağlığı hakkında bilinmesi gerekenlerle ilgili önemli bilgiler verdi.

 Dt. Şeyma DEMİRCAN; " Gebelik sırasında ağız bakımının nasıl olması gerektiğiyle ilgili şunları ifade edeyim: hamilelik, ağız sağlığı da dahil olmak üzere bir kadının hayatının neredeyse her yönünü etkiler. Dişeti kanaması, ağız kuruluğu ve çürük artışı problemlerinden herhangi birini yaşıyorsanız, diş hekiminize ya da en yakın Ağız Dİş Sağlığı Merkezi'ne danışınız. Ağız sağlığınızı, endişelenmemeniz gereken bir konu olarak düşünebilirsiniz ancak hamilelikte ağız ve dişlerinizin bakımı çok önemlidir.

 

Hamilelik döneminde hastalarda en sık karşılaştığımız sorunlar ve bizlere yani diş hekimlerine gelen soruların bazılarını sizlerle paylaşmak isterim.

 

1) Gebelikte dişeti iltihabı: Dt Şeyma DEMİRCAN, çoğu kadın gebelik döneminde dişetlerinde kırmızılaşma, fırçalama sırasında kanama, dişetinde şişlik ve ağrı şikayetlerinden yakınırlar. Tüm bu değişikliklere ‘gebelik gingivitisi ‘ denir ve en çok ön dişlerde görülür. Gebeliğin 2. ayında başlar ve 8.ayda zirveye ulaşır, bebek doğduktan sonra düzelir. Bunlara sebep olarak gebelikte hormonların değişmesi, kusma şikayetlerinin artması, beslenme değişiklikleri sayılabilir. Bazı hormonların değerleri 10 katına kadar artabilir; bu da farklı tür bakterilerin çoğalmasına sebebiyet verebilir. Ayrıca bağışıklık sistemimiz de gebelikte daha farklı çalışmaktadır böylece bakterilere karşı vücudun verdiği tepki değişir. Bu durumu en aza indirgemek için günde 2 kere dişlerinizi fırçalayın, diş ipi kullanın. Diş hekiminizin hamileyken de dişeti sağlığınızı kontrol etmesini sağlayın ve hamileliğiniz hakkında mutlaka diş hekiminize bilgi verin. Gebelik gingivitisi için profesyonel temizlik de yardımcıdır; daha ileri tedaviler doğum sonrasına ertelenebilir

. 2) Diş erozyonu, Şiddetli sabah bulantısı olan hastalarda, kusmayla birlikte midedeki asidik su ağza geldiği için özellikle dişlerin iç taraflarında aşınmalara sebep olabilir. Burada önemli olan kustuktan hemen sonra diş fırçalamamaktır. Çünkü, asit etkisiyle yumuşayan mine tabakası aşınıp uzaklaşabilir. Ağzı bolca suyla çalkalamak yeterlidir.

3) Ağız kuruluğu Bir çok hamile kadının şikayetçi olduğu bu durumdan kurtarmak için bol su içmek, şekersiz sakız çiğnemek etkilidir. Bunlar hem ağız kuruluğunu önlemeye yardımcıdır hem de çürüğü engeller.

4) Aşırı tükrük Çok nadir görülen bir durumdur, kusmayla beraber gözlenir. Gebeliğin ilk zamanlarında ortaya çıkar ve ilk trimesterın sonunda kaybolur.

5) Hastalarımızın en çok söylediği şey olan ‘her çocuk için bir dişimi kaybettim’ sözü doğru mudur? Dt Şeyma DEMİRCAN; hayır, asla böyle bir şey mümkün değil. Bu bir şehir efsanesi. İnsanlar, yeterli kalsiyum alamayan fetüsün annesinin dişlerinden emeceğini düşünürdü. Durum bu değil. İyi bir fırçalama ve diş ipi kullanımı ile diş kayıplarının önüne geçilebilir.

6) Hamile kadınlar dişlerine ve ağzına nasıl bakmalıdır? Bol miktarda protein, Kalsiyum, A, D, C vitaminleri ile değerli ve besleyici diyet alışkanlığı kazanmalıdır. Her seferinde ikişer dakika olmak üzere florlu diş macunu ile günde 2 kez dişler fırçalanmalı, diş ipi kullanılmalıdır.              Antibakteriyel ağız gargaralarıgerekli durumlarda kullanılabilir. Diş hekiminizi hamileyken de ziyaret etmelisiniz diyen Dt Şeyma DEMİRCAN, diş bakımı için en iyi yaklaşım iyi bir muayene ve hamile kalmadan diş ve dişeti problemlerinin giderilmesi olarak belirtmektedir.
Hamilelikte 2. Trimester (4.-6. Aylar) diş tedavilerinin yapılması için en uygun zamandır. İlk 3 ay, fetüsün organ sistemlerinin geliştiği önemdir. Son 3 ay ise dış etkenlere çok duyarlı olduğu için erken doğum riski vardır. Ayrıca son 3 aylık dönemde uzun süre koltuğa uzanmak büyük kan damarlarına baskı yapabilir, dolaşımda bozukluklar yapabilir. Bu sebeple son dönemlerde hamileler sırtüstü hareketsiz yatmamalıdır.
Hamilelikte acil diş tedavisi ihtiyacınız olduğunda ne yapmanız gerektiği konusuna değinen Dt Şeyma     DEMİRCAN, ağrınızı hafifletmek, enfeksiyonu önlemek yada siz veya fetüsün stresini azaltmak için gerekli ise yapılmasını öneriyor. Diş hekiminiz, ilaçların ve anestezinin güvenirliği hakkında soruları varsa doktorunuza başvurmalıdır.
7) Yine sık karşılaştığımız sorulardan diş röntgeni almak güvenli midir?
Dt Şeyma DEMİRCAN, günümüz teknolojisindeki ilerlemeler sayesinde diş röntgenleri çok daha güvenli bir hale gelmiştir. Dijital X- ışınları, diş filmi kullanan eski sistemlerden çok daha az radyasyon kullanmaktadır. Çalışmalar, kurşun önlük kullanımının sizi ve fetüsü radyasyondan koruyacağını göstermiştir. İlk 3 aylık dönemden sonra bir X-ray’den herhangi bir olumsuz sonuç elde etme ihtimali daha azdır. Yine de acil tedaviler dışında çok önermiyoruz.
    Hamilelikte diş ilaçlarını nasıl almamız gerektiğiyle ilgili bilgi veren Dt Şeyma
DEMİRCAN, ideal olarak hamilelik sonlanana kadar özellikle ilk trimesterda herhangi bir ilaç almamalısınız. Fakat, bu durum bazen mümkün olmamaktadır. Çünkü bir ilacın faydası, kullanımıyla ilgili risklerden ağır basmaktadır. Hamilelikte kullanacağınız ilaçla ilgili mutlaka diş hekiminize danışınız. Gerekli gördüğünde, diş hekiminiz de doğum uzmanınızdan hamileliğinizin seyriyle ilgili bilgi alacaktır.
Hamilelik öncesi ve sonrasında bizleri muhakkak ziyaret ediniz. Sağlıklı dişler, güzel gülüşler diliyorum. Saygılarımla Dt Şeyma DEMİRCAN

Rize Ağız Ve Diş Sağlığı Merkezi © 2016 | Tüm Hakları Saklıdır.